Arrestohen 10 shqiptarë në Bujanovc

Arrestohen 10 shqiptarë në Bujanovc

Policia serbe ka arrestuar 10 shqiptarë në Bujanovc, nën dyshimin se kanë brohoritur parulla “vriti, masakroji që serbi të mos ekzistojë”, ka bërë të ditur ministri i brendshëm serb Nebojsha Stefanoviq, shkruan Tanjug.

Në seancën e Komisionit Parlamentar për siguri dhe punë të brendshme, Stefanoviq ka deklaruar se pritet të shihet se kundër kujt do të ngritët kallëzim penal, transmeton lajmi.net.

Ai ka rikujtuar se zyra e prokurorit e ka cilësuar atë gjest si nxitje të urrejtjes nacionaliste, racore dhe fetare.

Në sheshin e Bujanovcit ishin mbledhur të dielën rreth orës 20 një numër i madh i personave me kombësi shqiptare pas ndeshjes Shqipëri-Armeni, për të festuar fitoren e kombëtares shqiptare.

Afro 120 persona kishin brohoritur parulla “Shqipëri, Shqipëri”, derisa disa tjerë “Vriti, masakroji që serbi të mos ekzistojë”.

Mbi këtë bazë, prokuroria në Vranjë, ka urdhëruar stafin e stacionit policor në Bujanoc që të paraqesin një ankesë penale kundër personave të panjohur, të cilët kishin brohoritur parulla të tilla.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *