Fundosen dy anije me migrantë, dhjetëra të vdekur

Fundosen dy anije me migrantë, dhjetëra të vdekur

Të paktën 11 migrantë kanë vdekur dhe pesë te tjera janë zhdukur pas fundosjes së anijeve që po i bartnin në ishullin Kos të Greqisë, raportojnë mediat turke.

Agjencia e lajmeve Dogan tha se anija që po bartte 16 migrantë u fundos në ujërat ndërkombëtare, pasi u nis të mërkurën në mëngjes nga Bodrumi i Turqisë.

Shtatë persona vdiqën, ndërsa katër u shpëtuan.

Disa orë më vonë, një anie tjetër që po bartte gjashtë migrantë u fundos pranë Bodrumit.

Një grua dhe tre fëmijë vdiqën, ndërsa dy migrantë të tjerë që kishin veshur jelekë shpëtimi, arritën të dalin në breg.

Zyrtarët e bregut nuk ishin në gjendje të japin deklarata për rastin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *