NATO, thirrje Rusisë ti ndaloj sulmet në Siri

NATO, thirrje Rusisë ti ndaloj sulmet në Siri

NATO i bëri thirrje Rusisë të ndaloj sulmet ndaj pozicioneve të forcave opozitare në Siri dhe për të luftuar kundër regjimit të Asadit. Situata në Siri dhe shqetësimet e sigurisë për hapësirën ajrore të Turqisë ishin temat kryesore të takimit të ministrave të mbrojtjes së Aleancës Euroatlantike. Sekretari i përgjithshëm Stoltenberg deklaroi se NATO është e gatshme, nëse e nevojshme, për të dërguar përforcime në Turqi, vend në të cilin është vendosur një sistem kundër raketave enkas për t’i ardhur në ndihmë mbrojtjes së këtij aleati, që prej nisjes së konfliktit në Siri.

Alsat-M

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *