Rasti i ri me Covid 19 në Dobërdoll

Rasti i ri me Covid 19 në Dobërdoll

Në rajonin e Gostivarit gjatë 24 orëve të fundit është regjistruar rast i ri me koronavirus. Bëhet fjalë për një banorë nga fshati Dobërdoll i cili ka dalë pozitiv, gjendja shëndetësore e të ciliti paraqitet stabile. Në total numri i të infektuarve nga fillimi i virusit korona në rajonin e Gostivarit ka mbëri në 20. Informatën e bëri të ditur drejtuesi i shtabit nërkomunal të emergjencës, njëherit kryetari i Komunës së Gostivarit, Arben Taravari.

Ai drejtoi apel deri te qytetarët që gjatë fundjavës, kur festohet edhe festa e Fitër Bajramit, t’u përmbahen në përpikmëri rekomandimeve.

Taravari edhe një herë i bëri ftesë qeverisë të shkurtohet ora policore dhe të hap kafateritë dhe restornatet.

Ndryshe, deri më tani në rajonin e Gostivarit janë testuar 250 persona për Covid 19. Në Komunën më të vogël Mavrovë-Rostushë ka dy raste aktive dhe një në atë të Vrapçishtit, Gostivari tani 23 ditë nuk shënon raste të reja, kurse i infektuari i fundit u shërua para rreth një jave. Vlerësimi i shtabit ndërkomunal të emergjencës ishte se situata është stabile dhe se në të ardhmen mbledhjet do të mbahen sipas nevojës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *