Sulmohen me thikë dy sirianë në Suedi, njëri prej tyre ndërron jetë

Sulmohen me thikë dy sirianë në Suedi, njëri prej tyre ndërron jetë

Në qytetin suedez Gevle janë sulmuar dy refugjatë sirianë, prej të cilëve njëri humbi jetën, kurse tjetri u plagos.

Dy sirianët u sulmuan me thikë. Siç raporton agjencia e lajmeve suedeze TT, prokurori Christer Sammens tha se në bazë të raporteve fillestare dyshohet se sulmi ka ndodhur për shkak të pikëpamjes ksenofobike apo raciste.

Ai theksoi se si pasojë e plagëve të marra nga sulmi, siriani 18-vjeçar ndërroi jetë, ndërsa 17-vjeçari tjetër u plagos.

Në lidhje me këtë ngjarje janë arrestuar tre suedezë të moshës nga 17 deri 19 vjet, të cilët pas dëshmisë së tyre u mbajtën në paraburgim. Sammens shtoi se siriani i plagosur ndodhet në trajtim mjekësor dhe se jeta e tij nuk është në rrezik. / Alsat-M

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *