Tërmet në Bulqizë, dridhet dhe Dibra (FOTO)

Tërmet në Bulqizë, dridhet dhe Dibra (FOTO)

Sot në ora 10:20 një tërmet i ka shqetësuar banorët e regjionit të Dibrës, tërmeti ka zgjatur prej 10-13 sekonda.

Një tërmet me magnitudë 4.3 ballë i shkallës Rihter është regjistruar në Bulqizë, lëkundjet e së cilës janë ndjerë edhe në Dibër. Sipas Qendrës Sizmiologjike Europiane- Mesdhetare, epiqendra e tërmetit ka qenë 45 km nga Tirana dhe rreth 24 km nga Dibra.

Ashtu siç informohet, epiqendra ka qenë 18 kilometra në juglindje të qytetit të minierave Bulqiza në Shqipëri, i cili është rreth 15 kilometra larg nga Dibra.

Tërmeti ka qenë i fuqishëm, 4.6 shkallë sipas Rihterit me një thellësi 2 km. Nuk ka informata për dëme materiale ose të lënduar.

1446285042albania

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *