Tërmeti Afganistan-Pakistan: I Ftohti vë të pastrehët në rrezik

Tërmeti Afganistan-Pakistan: I Ftohti vë të pastrehët në rrezik

AID kanë paralajmëruar se disa afganë dhe pakistanezë kanë mbetur pa shtëpi nga tërmeti i së hënës dhe mund të vdesin nga ekspozimi.

Ekziston nevojë urgjente për tenda dhe batanije për ata që janë detyruar të kalojnë edhe një natë tjetër jashtë, thonë nga AID._86344946_afghanistan_pakistan_quake_624_v6

Veçanërisht fëmijët janë në rezik nga i ftohti ekstrem. Mijëra njerëz kaluan natën e martë në temperatura afër ngrirjes, të gatshëm për të shkuar përsëri brenda nga frika dhe tronditja, raportojnë mediat pakistaneze, transmeton ReportAlb.

Të paktën 360 persona mësohet të kenë vdekur në të dyja vendet, por zyrtarët po paralajmërojnë se numri do të rritet, veçanërisht në Afganistan.

Sipas një deklaratë të UNICEF, zonat e largëta malore të prekura nga tërmeti janë goditur nga shiu I madh dhe bora gjatë dy ditëve të fundit. Komunikimi është I varfër dhe qasja e operacioneve të sigurisë mbetet e vështirë për shkak të terrenit të papërshtatshëm, thonë nga UNICEF, transmeton Reportalb.

Drejtori rajonal i UNICEF për Azinë Jugore, Karin Hulshof, tha se shqetësimi është në rritje për sigurinë dhe mirëqenies së fëmijëve.  Epiqendra e tërmetit ishte në provincën afgane të Badakhshan.

Ofrimi i ndihmës nga ajri do të jetë një nga mënyrat më të efektshme për të arritur ata që janë në nevojë urgjente, thonë ata, por operacione të tilla nuk kanë gjasa për të filluar për shumë ditë – derisa ekipet e anketës në këmbë janë në gjendje për të vizituar zonat e prekura dhe të raportojë për dëmin .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *