“Juve nuk vdes kurrë”, spektakli përballë Atalanta “pushton” mediat. Allegri nuk dorëzohet

Masimiliano Allegri lavdëroi Juventusin për aftësinë e tyre për të luftuar kundër Atalantës në një triler 3-3, por gjithashtu qëndrojnë të përqendruar pas dënimit që u hoqi 15 pikë në Serie A.

Kjo ishte ndeshja e parë për “Bianconerët” që kur atyre u hoqën 15 pikë për tarifa të larta transferimi për të rritur fitimet kapitale dhe për të balancuar financat.

“Fatkeqësisht, e vetmja gjë që gabuam keq këtë sezon ishte në Ligën e Kampionëve. Duke hequr gabimin e Salernitanas me VAR, do të kishim 40 pikë”, tha ai fillimisht.

Kjo i referohej një gabimi teknik në barazimin me Salernitanan kur goli fitues i Milik u anulua për pozicion jashtë loje, për shkak të një momenti që nuk u kap nga kamerat VAR, e  që nuk e vizualizoi Antonio Kandrevan duke i mbajtur të gjithë në lojë.

“Djemtë luajtën mirë kundër një ekipi të talentuar, fizik të Atalantës. Nuk ishte e lehtë të qëndronim të koncentruar, por ata treguan profesionalizëm, përgjegjësi dhe dëshirë për të vazhduar punën që nisëm. Ne duhet të vazhdojmë të bëjmë punën tonë, e cila është në fushë. Ne duhet t’i falënderojmë lojtarët për atë që bënë këtë mbrëmje, sepse e kuptoj se është e dëmshme psikologjikisht të shohësh veten të shkosh nga vendi i dytë ose i tretë në vendin e 10-të, është sikur të të heqin atë që ke arritur. Lojtarët dhe stafi që punuan rreth tyre janë për t’u përgëzuar”, vazhdoi strategu i Boanconerëve.