Koloneli rus që mbante çantën e kodeve bërthamore qëllohet me armë

Një kolonel rus, i cili ishte përgjegjës për mbajtjen e çantës së kodeve bërthamore të Vladimir Putin, është gjetur i qëlluar në shtëpinë e tij pranë Moskës. Vadim Zimin, 53 vjeç, është i sëmurë rëndë në kujdesin intensiv, thonë raportet.

Çanta e kontrollit bërthamor e shoqëron gjithmonë presidentin rus. Koloneli në pension i Shërbimit Federal të Sigurisë (FSB) Zimin ishte kujdesur për të që kur mori rolin e ndihmësit të ish-presidentit Boris Yeltsin.

Ai vazhdoi në shërbimin e sigurisë duke u ngritur në rolin e kolonelit nën pasardhësin e tij Vladimir Putin, por roli i tij i saktë për ish-spiunin e KGB-së është i paqartë.

Zimin u gjet me plagë me armë zjarri në kuzhinën e banesës së tij në Krasnogorsk, rajoni i Moskës. Në atë kohë, partneri i tij – një mjek – ishte larg duke trajtuar të plagosurit nga lufta e Putinit në Ukrainë.

Të shtënat erdhën pasi Zimin po përballej me hetim penal për marrje ryshfeti pasi iu bashkua shërbimit doganor në një rol të lartë.

Ai ishte në arrest shtëpiak për çështjen penale dhe kishte mohuar çdo shkelje.

Mediat ruse raportuan se zyrtari kishte ‘provuar të bënte vetëvrasje’ pasi kishte pirë me vëllain e tij.

Zimin u zbulua nga vëllai i tij, i cili raportohet se kishte qenë në banjë në momentin e të shtënave të hënën.

Ai ishte i shtrirë në një pellg gjaku me një plagë në kokë dhe aty pranë ishte një pistoletë pneumatike Izh 79-9TM.

Putini është fotografuar më parë me Zimin duke mbajtur kodet bërthamore pranë tij, që mendohet të jetë një kërcënim simbolik për perëndimin.

Ai e bëri këtë në prill kur mori pjesë në funeralin e politikanit ultra-nacionalist Vladimir Zhirinovsky në Moskë.

Çanta përmban aparatin e lëshimit për raketat strategjike të Kremlinit.