Lajm i trishtë për sportin, ndahet papritur nga jeta futbollisti i njohur

Futbollisti i njohur Patrizio Billio, vdiq në moshën 48-vjeçare si pasojë e një sëmundje të papritur.

Ai ishte trajner aktual i Akademisë së Milanit në Kuvajt.

Ai ishte i diplomuar në Shkenca Sportive me specializim në Menaxhim Sportiv nga Universiteti Katolik i Milanos, ai ishte punësuar nga Milani që nga vera e kaluar.

Aktualisht po punonte me Pietro Vierchowood për Kampin Veror të Milanos, i cili do të mbahet midis qershorit dhe korrikut në Cortina d’Ampezzo.

Me origjinë nga Montebelluna, ai ishte 48 vjeç dhe ishte një futbollist që si mesfushor mbante fanellat e skuadrave të shumta italiane dhe të huaja. Billio jetoi vitet e para të karrierës së tij midis Ravenna, Verona, Casarano dhe Ternana, midis Serisë B dhe Serisë C1 dhe C2. Në fund të viteve nëntëdhjetë u transferua në Monza, fillimisht në Ankona dhe më pas jashtë vendit: në vitin 1998 veshi fanellën e Crystal Palace, në Premier League dhe më pas fluturoi për në Skoci.