Shtëpia e Bardhë paraqet planin e vaksinimit kundër lisë së majmunit

Shtëpia e Bardhë po planifikon të dërgojë mijëra vaksina kundër lisë së majmunit nëpër  shtete si pjesë e një fushate federale në rritje për të ndalur shpërthimin e sëmundjes.

Zyrtarët thonë se po punojnë gjithashtu për të shtuar testimin dhe kanë zgjeruar grupin e njerëzve që këshillohen të vaksinohen, njofton BBC.

Virusi, i cili zakonisht gjendet vetëm në Afrikë, është përhapur në SHBA dhe Evropë me shpejtësi befasuese.

Deri më tani në SHBA janë regjistruar 306 raste dhe asnjë vdekje.

Zyrtarët shëndetësorë amerikanë paralajmëruan në një konferencë për media të martën se numri i vërtetë i rasteve është ndoshta më i lartë.

Globalisht, ka pasur mbi 4,700 raste të raportuara në 49 vende që nga muaji i kaluar.

Direktiva e fundit nga qeveria federale kërkon vaksinim për këdo që beson se është ekspozuar ndaj lisë së majmunit.

Më parë, vaksinat u ofroheshin vetëm njerëzve që kanë pasur një ekspozim ndaj saj.