Stuhia “përpin” 11 marinarë, kërkime nga ajri dhe deti në Turqi

Helikopterët turq vijuan kërkimet në Detin e Zi në kërkim të 11 marinarëve që u zhdukën kur anija e tyre u mbyt nga stuhitë e forta që vranë të paktën nëntë njerëz.

Anija e mallrave me 12 anëtarë të ekuipazhit në bord u mbyt në lindje të Stambollit teksa përpiqej të kërkonte strehë për të shmangur erërat dhe dallgët e dhunshme.

Ministri i Brendshëm i Turqisë tha se trupi i një marinari ishte gjetur dhe kërkimet për 11 të tjerë rifilluan të hënën pasi stuhitë ishin shuar.

Anija me flamur turk po transportonte mallra nga porti rus i Temryuk në Aliaga në Turqi. Ekipet e shpëtimit të dielën gjetën gjithashtu në mënyrë të sigurt ekuipazhin turk të një anijeje të regjistruar në Kamerun, e cila u nda në dysh dhe u mbyt në të njëjtin rajon.

Stuhitë e forta lanë një gjurmë shkatërrimi pasi goditën pjesën më të madhe të Turqisë gjatë fundjavës. Viktimat përfshinin tre fëmijë nga e njëjta familje që vdiqën nga përmbytjet në provincën juglindore të Batman.

Stuhitë erdhën pas një vere të gjatë dhe të thatë, ndërsa shkencëtarët ia atriubojnë ndryshimeve klimatike këto përmbytje.