Zelensky mbërrin në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka mbërritur në Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së. Ai është pritur me ovacione nga delegatët e nivelit të lartë.

Zelensky pritet të mbajë një fjalim më vonë ku pritet të flasë për gjendjen e vendit të tij dhe mizoritë e shtetit rus.

Më pas ai do të shkojë në Uashington, ku do të pritet nga Joe Biden në Shtëpinë e Bardhë.

Një nga ngjarjet e para në itinerarin e Zelenskyt ishte një vizitë në Spitalin Universitar të Staten Island, ku ai u takua me ushtarët ukrainas me çmime.