Erdogan: I besoj Rusisë po aq sa Perëndimit

Duke folur për luftën në Ukrainë, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka thënë se i beson Rusisë po aq sa i beson Perëndimit.

Duke shpjeguar takimin e tij të fundit me Vladimir Putin, Erdogan tha se ai nuk arriti ta detyronte atë të rifillonte marrëveshjen e drithit të Detit të Zi nga e cila u tërhoq Kremlini në korrik, por bindi Rusinë të furnizojë me një milion ton drithë Afrikën.

“Unë nuk kam asnjë arsye për të mos u besuar atyre,” tha Erdogan gjatë një interviste në Nju Jork, ku ai po merr pjesë në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së.

“Në masën që Perëndimi është i besueshëm, Rusia është po aq e besueshme. Për 50 vitet e fundit, ne kemi pritur në pragun e BE-së dhe, në këtë moment në kohë, unë i besoj Rusisë po aq sa i besoj Perëndimit. ”

Turqia dhe Erdogan kanë qenë figura të rëndësishme në konfliktin në Ukrainë, dhe Ankaraja ka mbajtur lidhje të ngushta me Moskën, por gjithashtu ka ofruar ndihmë ushtarake për Kievin gjatë luftës.