Short i lëhtë për Tiranën, vështirë për Vllazninë

Aventura evropiane do të vazhdojë për tre skuadrat nga Shqipëria në Ligën e Konferencës. Në Nion të Zvicrës është hedhur shorti për turin e tretë të këtij turneu evropian.

Tirana do të ndeshet në turin e dytë me Zrinjskin, por nëse do të kalojë ndaj tyre, do të ndeshet me fituesin e Toboll-Linkoln Red. Vllaznia do ta nisë aventurën e saj në turin e dytë ndaj ekipit rumun të Universitateas dhe në rast se arrijnë të kualifikohen, do të ndeshen në raundin e tretë të Ligës së Konferencës, ndaj Zoria Luhansk.

Laçi gjithashtu do të ketë një rival të fortë në turin e tretë, por nëse arrijnë të kalojnë moldavët e Petrokub. Përballë do të kenë fitruesin në mes Fehervarin dhe Gabala-n.